Beton architektoniczny w kilku słowach
Poruszając ten temat nie będę specjalnie odkrywczy. Mam tego świadomość, mimo to nie mogę się powstrzymać. Jest kilka materiałów, które uważam za ponadczasowe, takie które zawsze są aktualne i nie starzeją się wizualnie. Jako architekt wnętrz uważam, że beton architektoniczny zdecydowanie należy do tej grupy.
Zawsze w dobrym guście, surowość i industrialny charakter materiału nadaje każdemu wnętrzu wyrazistości i dobrego smaku. W zależności od stworzonej struktury oraz dobranego odcieniu. Z daleka tworzy płaszczyznę w ciekawym nieoczywistym kolorze z bliska zachwycają delikatne „smaczki”.
Beton architektoniczny w Warszawie
Jako architekt wnętrz pracujący w Warszawie nie mogę nie dostrzegać tych drobnych subtelności, zachwycają mnie i inspirują do coraz to nowych zestawień i konfiguracji z tym materiałem.
To Warszawa, jej wielkomiejski styl, architektura minimalistycznych budynków utrzymuje beton architektoniczny w czołówce materiałów. Pozostawione surowe elementy konstrukcji budynków, stropy, słupy belki. Oporowe murki podjazdów i wjazdów do garaży eleganckich osiedli. Wszystko to sprawia, że w sposób naturalny ten materiał funkcjonuje w naszej codzienności. Użyty ze smakiem, zaczął być uważany za materiał w dobrym smaku. Słusznie zresztą, bo w swojej prostocie oferuje bardzo wiele.
Gdzie stosuje sie beton architektoniczny
Doskonale sprawdza się na pojedynczych elementach w zestawieniu z dekoracyjnymi fornirami, idealnie gładkimi ścianami, pięknym oświetleniem w towarzystwie miękkich dywanów i obszernych kanap. Świetnie dopełnia skandynawskie wnętrza w delikatniejszym wydaniu. Bardziej „niegrzeczny”,ostry i rustykalnych beton architektoniczny stanowi bazę projektów wnętrz industrialnych.
Podczas tworzenia projektów wnętrz, kiedy pracę nad projektem zaczynałem jeszcze podczas budowy mieszkania lub domu często zostawiałem surowe płaszczyzny sufitów, słupy, belki czy nawet całe bryły pionów, rezygnując z ich tynkowania. To najprawdziwsze wydanie betonu jakie chciał bym mieć w swoich aranżacjach wnętrz. Nie zawsze jest to możliwe.
Rodzaje betonu architektonicznego
Na szczęście rynek produktów do dekoracji wnętrz wychodzi na przeciw trendom i potrzebom klienta. Dostępny mamy beton architektoniczny w różnym wydaniu. Popularne i często stosowane wewnątrz jak i na elewacjach płyty z betonu architektonicznego. Architekci wnętrz stosują najczęściej w formatach 60×60 cm oraz 120×60 cm. Gładkie ale również z wytłoczeniami czy też wypukłym wzorem. Występują wtedy w formie paneli których połączenie tworzy płaszczyznę o określonym wzorze. W myśl zasady:”im mniej tym więcej”…Osobiście wolę wydanie w formie prostych płyt w dużym formacie.
Jeśli nie mogę odkryć jakiegoś betonowego elementu we wnętrzu lub ocalić od tynkowania, to najczęściej stosuję beton architektoniczny w formie tzw. tynku dekoracyjnego. Daje duże możliwości zastosowania na elementach architektury, a nawet na frontach mebli czy blatach.
Nie wszystko co na opakowaniu ma napisane beton architektoniczny nadaje się do użycia i jest w stanie dać oczekiwany efekt. Najczęściej niestety i tu mam na myśli głównie te tańsze masy, nie ma to nic wspólnego z betonem. Nawet się do niego nie zbliża, oferuje płaską strukturę bardziej zbliżoną do gipsu. dlatego tak ważne jest korzystanie z materiałów wysokiej jakości i wykonawców którzy potrafią wykorzystać ich potencjał. Taki wykonawca przy pracy nad realizacją projektu wnętrz to prawdziwy skarb.
Mam przyjemność posiadać w swojej grupie wykonawców takich Panów. Jeden do złudzenia odtwarza strukturę betonu konstrukcyjnego. Takiego z jakim mamy do czynienia na słupach garażowych w centrach handlowych i w biurowcach. Drugi jest w stanie stworzyć dowolną wariację na temat betonu architektonicznego jaką sobie tylko zażyczę. Obydwaj Panowie zakochani w tym co robią.
Architektura wnętrz, która jest prawdziwa i autentyczna długo jest aktualna i nie poddaje się przemijającym trendom. Dlatego też jako architekt wnętrz uważam, że fenomen betonu jako materiału w dekoracji wnętrz polega na tym, że jest autentyczny bo w sposób naturalny występuje w architekturze.
Najnowsze komentarze