wc-wiszący-miska-ideal-standard-tesi-deska-wolnoopadająca-wnęka-podświetlana

Projektowanie i aranżacja wnętrz – szybki prysznic czy relaks w wannie ?

Opublikowane przez

W pracy architekta wnętrz stałym punktem są momenty kiedy należy odpowiedzieć na istotne pytania i dokonać konkretnych wyborów. Choć by dla przykładu. Czy w łazience wstawiamy wannę czy projektujemy prysznic ?
Nie ma obiektywnej odpowiedzi na pytanie co jest lepsze. To kwestia upodobań poszczególnych klientów. Nie ma problemu jeśli dysponujemy powierzchnią wystrczającą by pomieścić obydwa te urządzenia. Gorzej, jeśli musimy wybierać. Argumentacja przemawiająca za każdym z tych rozwiązań jest tak szeroka jak grono ich użytkowników.
Oczywiście poza bardzo indywidualnymi preferencjami można wyróżnić najczęściej powtarzającą się argumentację.

Jako projektant wnętrz uczestniczę w tych wyborach, więcej – czasami jestem stawiany w roli decydenta który ma dokonać tego wyboru.

W śród zwolenników wanny znajduje się więcej kobiet. Ich powody są bardzo życiowe i nie da się nie przyznać im racji. Bo czy wanna nie jest doskonała i bardzo wygodna podczas kąpieli dzieci ? Oczywiście, że jest.Ktoś inny preferuje ją jako miejsce do relaksu po ciężkim dniu co też jest argumentem z którym ciężko polemizować. A jeśli dorzucimy do tego wannę z hydromasażem to sprawa może okazać się przegrana.

Co do prysznica to jak łatwo się domyślić, w gronie fanów w większości Panowie. Dla których to prysznic jest idealnym rozwiązaniem w łazience. Szybko, przyjemnie i sprawnie. Konkretny męski punkt widzenia. Zatem zaprojektowanie i aranżacja możliwie dużej przestrzeni prysznicowej w pełni satysfakcjonuje większą część męskiego grona.

Dodatkowo zajmuje mniej miejsca w łazience, a przytym korzystanie z prysznica wydaje się zużwać mniej wody niż potrzeba do napełnienia wanny.
Kąpiel jest łatwiejsza i szybsza co przy porannej toalecie będzie mieć znaczenie.
Również dla osób starszych i niepełnosprawnych prysznic jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza przy braku brodzika kiedy zaprojektowany jest odpływ liniowy, a tym samym wszystko jest na jednym poziomie podłogi.
W tym miejscu należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do instalacji takiego odpływu liniowego, bo nie zawsze jest to rozwiązanie możliwe do zastosowania.
Ale o tym przy innej okazji.

Wanna negowana zajmuje dużo miejsca w łazience i przy tym jest mało ekonomiczna. Bo przygotowanie kąpieli wymaga więcej czasu potrzebnego na napełnienie wanny.
W tym wypadku szybka kąpiel przed pracą już nie jest taka łatwa.

Ale również prysznic nie jest bez wad,a fani wanien mogliby wymienić je pewnie jednym tchem.
Że jest kiepskim rozwiązaniem dla dzieci. Lub też, że utrzymanie w czystości dużej szklanej powierzchni kabiny wymaga sporego zachodu.
W ekstremalnych sytuacjach wymiana drzwi prysznica czy kabiny może stanowić całkiem spory wydatek. Nie wspominając już o tym żeby się w nim położyć przy zapalonej świeczce i z lampką wina.

Projektowanie i aranżacja wnętrz – szybki prysznic czy relaks w wannie?

Jako architekt wnętrz muszę rozstrzygać tego rodzaju dylematy i niejednokrotnie przechylić szalę na jedną lub drugą stronę. Jestem fanem przysznica i otwarcie się do tego przyznaję uznając, że relaks pod prysznicem jest również możliwy i wcale nie gorszy niż w wannie. A wygoda i możliwość szybkiego skorzystania z orzeźwiającej kąpieli jest dużym atutem prysznica.

Zdaje sobie jednak sprawę, że pracując z klientami nad aranżacja wnętrz, wymaga się ode mnie możliwie obiektywnej oceny. Pozostawiam zatem wybór samym zainteresowanym, a moje stanowisko zależy od sytuacji i powierzchni z jaką mam do czynienia.
Prysznic zajmuje mało miejsca. I w niektórych łazienkach to jedyne rozsądne rozwiązanie. Bo dużo lepiej jest mieć wygodny prysznic niż niewygodną wannę.

W innym wypadku, jeśli decydujemy się na wannę to warto wybrać wielkość i kształt dostosowany tak by użytkownik otrzymał rozwiązanie najbardziej funkcjonalne i dostosowane do konkretnej aranżacji łazienki.
Nie zawsze duża nazożna wanna jest tak naprawdę duża i często jest w niej mniej miejsca niż w mniejszej na pierwszy rzut oka wannie prostokątnej. Zachęcam w tym miejscu do rzeczowej oceny na chłodno.

Projektowanie i aranżacja zwłaszcza małych wnętrz jak łazienki czy kuchnie wymaga szukania rozwiązań maksymalnie zoptymalizowanych. I również w tym przypadku producenci wychodzą na przeciw potrzebom klienta.
Proponując rozwiązanie które ucina dyskusje która jest tematem tego wpisu.
Zatem odpowiedzią na pytanie: prysznic czy wanna ? Może być kompromis w postaci wanny z parawanem. Rozwiązanie nie jest idealne zarówno z punktu widzenia zwolenników prysznica jak i fanów wanny. Ale tym właśnie charakteryzuje się dobry kompromis, że każda ze stron dostaje coś ale i każda ma pewien niedosyt.

W tym kompromisie chyba bardziej stratni są zwolennicy kąpieli pod prysznicem.
Solidaryzując się z jednak sporą ilością męskiego grona w tym wypadku, staram się aby projekty wnętrz takich właśnie łazienek kompromisowych, zapewniały możliwie dużo uroków prysznica.

Do wanny musimy wejść i tego nie zmienimy ale można obsadzić wannę tak nisko jak to tylko możliwe.
Proponuję dobrać taki model w którym dno jest płaskie, a ściany wanny możliwie pionowe żeby można było stanąć wygodnie.
Armaturę uzupełniam o deszczownice z sufitu lub ze ściany i oczywiście parawan wannowy. Można jeszcze zastosować napełnianie wanny przez przelew.
Na tym rozwiązaniu skorzystają wszyscy bo brak wystającej wylewki jest wygodniejszy i podczas brania prysznica i kiedy leżymy ze wspomnianym kieliszkiem wina w dłoni.

Tagi: , , , , , , , ,

Kategorie: ,