hol-na-piętrze-ściana-beton-tapeta-motyw-roślinny-projekt-aranżacji-wnętrz

Projektowanie wnętrz, tapeta pod prysznicem – okiem architekta wnętrz.

Opublikowane przez

Kolejna odsłona poszukiwań materiałów alternatywnych dla tak popularnych płytek gresowych.

W mojej pracy architekta wnętrz, w łazience staram się odejść od takiego sanitarnego stylu i stworzyć przestrzeń podobną do stylistyki salonu. Pozbawić łazienkę takiego stricte technicznego charakteru. Żeby było to pomieszczenie nie tylko maksymalnie użytkowe i funkcjonalne, ale też klimatyczne.

Nie jest to łatwe, bo praktyczność i funkcjonalność łazienki stawiam na pierwszym miejscu. Wygoda korzystania przede wszystkim, ale …
Z drugiej strony sprzeciwiam się wykładaniu łazienki płytkami od podłogi do sufitu, by stworzyć praktyczny i odporny na wilgoć klocek.
W kolejnej części poszukiwań alternatywy dla płytek pojawia się kontrowersyjne dla niektórych rozwiązanie do łazienki tapeta ścienna. Absurdalna i niepraktyczna propozycja do łazienki ? Okazuje się, że nie.

 

W miejscach gdzie tapeta nie ma bezpośredniego kontaktu z wilgocią tapety stosowane są od dawna. Taki materiał ma specjalne oznaczenie i z powodzeniem można go zastosować np. na ścianie z lustrem ograniczając płytki tylko do niewielkiego paska nad umywalką.To nie wszystko. Producenci tapet poszli dalej, na chwilę obecną tapeta może być kładziona również pod prysznicem. Tak! Nie ma tu żadnej pomyłki. Oczywiście nie jest to już ta sama tapeta co za lustrem.

Tapety pod prysznic są odpowiednio przygotowane, wykonane z włókna szklanego i montowane z zachowaniem całego systemu montażu jaki jest wymagany do ich właściwej instalacji i dalszego prawidłowego funkcjonowania.
Lub też drukowane na wodoodpornym winylu i dostarczone do klienta w formie samoprzylepnych brytów.

 

Sposób instalacji zwłaszcza tego drugiego rodzaju tapety jest banalnie prosty. Należy oczywiście zacząć od przygotowania podłoża które powinno być równe, suche, pozbawione zabrudzeń i pyłu. Dwukrotnie zagruntowane gruntem penetrującym. W przestrzeni prysznicowej konieczna i bezwzględnie wymagana jest hydroizolacja.

Na tak przygotowane podłoże instalujemy tapetę. Brzegi zabezpieczamy sylikonem i gotowe. Producenci deklarują odporność wodoodpornych tapet winylowych na równi z powierzchnią płytek. Podobnie jak płytki, tapeta odporna jest na detergenty i szorowanie.
I co bardzo ważne dla mnie jako architekta wnętrz, wodoodporna tapeta winylowa daje szerokie możliwości aranżacyjne.

 

Ci których temat zainteresował z pewnością będą chcieli zgłębiać go z wykorzystaniem dodatkowych źródeł informacji. Na koniec jeszcze jeden atut jaki posiada tapeta. Jej usunięcie jest bardzo proste i pozostawia czystą powierzchnie gotową do instalacji kolejnej tapety o innym wzorze. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych którzy lubią zmiany.

 

Kategorie: