kuchnia_industrialna_grzejnik_żeliwny_stara_cegła_architekci_wnętrz_warszawa

Rdza IRONIC – prawdziwa imitacja, architekt wnętrz warszawa

Opublikowane przez

Jak już wielokrotnie wspominałem w swoich wpisach, jako architekt wnętrz  z Warszawy lubię autentyczność w swoich projektach. Idealna jest sytuacja kiedy mogę wykorzystać elementy, które zastanę na inwestycji. Ładnie odlany szacht wentylacyjny, czy ciekawy element konstrukcji. Jeśli mogę to wkomponować w powstające wnętrze, to mnie inspiruje. W większości jednak pracuję na mieszkaniach zakupionych przez moich klientów w stanie developerskim. W takiej sytuacji chcąc uzyskać zamierzony charakter wnętrza, muszę sam sobie stworzyć klimatyczne akcenty. Tu znowu wrócę na chwilę do wspomnianej prawdziwości we wnętrzu. Najczęściej do stworzenia takich charakternych akcentów, używam materiałów występujących w naturalnym środowisku budowlanym. Takich jak cegła, beton architektoniczny, stal czy szkło.

Zobacz też: Architekt wnętrz Warszawa – beton architektoniczny w kilku słowach.

Jako architekt wnętrz zauroczony stalą kortenowską, przez dłuższy czas przeszukiwałem rynek w celu znalezienia materiału zastępczego. Może trochę tańszej alternatywy. Coś, co będę mógł użyć na występach ścian, pogrubieniach, fragmentach. Przez dłuższy czas działania te kończyły się fiaskiem. Wszystko, na co natrafiałem to były słabe imitacje w formie przecierek różne]j maści. W najmniejszym stopniu nie zbliżały się wyglądem do zardzewiałej stali.

W końcu – trafiłem. Rdza dekoracyjna do wnętrz i elewacji, IRONIC firmy Novacolor.
Produkt na pierwszy rzut oka przypomina farbę, na co przyznam patrzyłem z niedowierzaniem.
Ale IRONIC to nie jest farba imitująca rdzę, to naturalna rdza do zastosowania wewnątrz jak również na zewnątrz. Jak to możliwe? Sam pomysł na produkt opiera się na naturalnym procesie utleniania. To właśnie wzbudziło moją ciekawość i nadzieję na efekt prawdziwej rdzy. Intuicja architekta wnętrz nie zawiodła mnie i tym razem.

System do tworzenia naturalnej rdzy składa się z bazy (IRONic Fondo) i aktywatora (IRONic Liquido Antichizzante). I co dalej? Otóż po nałożeniu na powierzchnię bazy otrzymujemy jednolicie wybarwioną płaszczyznę. Lekko szorstką w dotyku. Dokładnie tak, jak byśmy dotykali fragmentu zardzewiałej blachy pozostawionej gdzieś na zewnątrz. Ale -zaaplikowanie aktywatora na IRONic Fondo wywołuje naturalną reakcję chemiczną – rdzewienie. I to jest ta autentyczność materiału o której wspominałem tyle razy. Efekt rdzy może być zróżnicowany, możliwe jest osiąganie różnych stopni zardzewienia poprzez odpowiednie aplikowanie aktywatora. Możliwe jest też tworzenie efektów dodatkowych jak nacieki różnego rodzaju, przetarcia itd. Kiedy już zakończymy proces tworzenia naszego stalowego, zardzewiałego panelu, efekt końcowy zabezpieczany jest lakierem dedykowanym dla tego systemu. Chodzi o zatrzymanie procesu rdzewienia.żeby zatrzymać proces rdzewienia i utrzymać ostateczny efekt zardzewienia. Lakierowanie gotowej płaszczyzny powoduje, że jest ona też praktyczna w użytkowaniu, nie brudzi i nie ściera się. Nie byłoby porządane, żeby tak misternie tworzony efekt, goście wynosili na ubraniach.

Możliwości zastosowań tego materiału, podniosły jego punktację w moim małym prywatnym rankingu. IRONic może być stosowany wewnątrz i na elewacjach. Co warto zaznaczyć na krytycznych powierzchniach jak: fronty kuchenne, meble, blaty, samochody, plastik, drewno itd. w opinii producenta, dzięki swoim właściwościom IRONic ma dużą przewagę nad kortenem, ponieważ jest łatwy w nanoszeniu, nie ogranicza go żaden kształt i jest tańszy niż stal kortenowska, ponadto po zabezpieczeniu lakierem dedykowanym do systemu, nie ścieka z niego rdza. Jest to argumentacja która przekonuje. Jako architekt wnętrz przykładam dużą wagę do tego żeby ładne, ciekawe materiały nie sprawiały kłopotów w codziennym użytkowaniu. Wtedy satysfakcja jest pełna.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategorie: ,